24 Haziran Seçimlerinde Milletvekili Adaylarının Önemi

15 Mayıs 2018

Siyasetin ve seçimlerin sıklıkla konuşulduğu yerler. Bizlerde sahada halkın nabzını ölçerken köy kahvesinde siyaset ve milletvekili aday adaylarını konuştuk...

Asarda olarak 2005 yılından bu yana seçim anketleri, gündem anketleri, belediye anketleri, müşteri memnuniyet anketleri, akademik anketler, medya anketleri, tarım anketleri gibi bir çok konuda araştırmalar yaptık.

24 Haziran seçimleriyle birlikte bizlerinde siyasi ve sosyal araştırmaları hız kazandı. 

Onlineveri anket sistemi üzerinden 24 Haziran Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı Anketi tüm ülkede ses getirmiş ve anketimize 294.000 kişi internet üzerinden katılım sağlamıştı.

Ankette "24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilecek olan Milletvekili Seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz" sorusuna yönelik alınan cevaplar arasında en dikkat çekici ve toplamı %20'lere varan iki seçenek siyasi partilerin seçmenleri doğru okuması ve seçim kampanyalarını doğru yönetmesi bakımından büyük önem taşımaktadır. 

"Kararsızım" "Milletvekili adaylarına bağlı" seçeneklerine alınan %20 bandındaki cevaplar gösteriyor ki 24 Haziran Milletvekili Seçimlerinde seçimin yönünün belirlenmesinde Milletvekili Adayları büyük rol oynayacaktır. 

Bizlerde bu doğrultuda Milletvekili adaylarının ne denli önemli olduğunu anlamak amacı ile köy kahvelerinde ziyaretler gerçekleştirdik ve gördük ki köylerde akıllı telefonlar ile seçmenler Google'ye sorarak Milletvekili adaylarını inceliyor ve kafalarındaki soruların cevaplarını arıyorlar.

Burada tabi ki şu soru aklımıza geliyor Milletvekili Adayları bu sorunları ne derece araştırıyor ve bu sorunlara yönelik projeler söylemler geliştiriyor. Burada siyasi partilerin aday belirleme kriterleri devreye giriyor ve halkın kafasındaki soruları cevaplayabilen ve halkın gündeminde kalmayı başarabilen adaylar ön plana çıkıyor.

Siyasi partiler aday belirleme süreçlerinde mülakatlar, anketler ve farklı araştırma teknikleri ile Milletvekili adaylarını belirliyor. Bu seçimlerde halkın sesine ses katacak Milletvekili adaylarına listelerinde yer veren Siyasi partilerin %10'luk "Milletvekili Adayına Bağlı" cevabı veren seçmenlerin oylarına yüksek oranda talip olacağını görmekteyiz.  

Ersin Öztürk Sosyolog

GÜNDEM

E-bülten Aboneliğine Katıl

Araştırma sonuçları ve güncel anketlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için e-bültenimize katılın.