Konya Karaman Niğde Aksaray İllerinde Kuraklık Algı Araştırması

Saliha Yıldırım tarafından, Blog kategorisinde 21.08.2017 tarihinde paylaşıldı.

Son yılların çok sık telaffuz edilen ve bir o kadar da korkutan ifadesi kuraklık nedir? Kuraklık, bir bölgeye düşen yağmur miktarının uzun bir süre normal değerlerin altında seyretmesine verilen addır. Kuraklık yalnızca fiziki ve doğal bir olay değildir. Kuraklığın insan ve faaliyetlerine bağlı olarak sosyal, ekonomik ve çevresel sorunlara yol açmaktadır. Ülkemiz kuraklığın ne kadar içerisinde ve hangi bölgelerimiz daha fazla etkisi altında bunların hepsini Asarda Araştırma ve Danışmanlık Firması olarak gerçekleştirdiğimiz araştırma ile inceledik.

Asarda Saha Anket Çalışması

Orman ve Su İşleri Bakanlığı adına suya verilen değeri ve kuraklık algısını araştıran firmamız, bu konuda günümüz standartlarının üstünde Online Veri Sistemiyle ankette hata payını sıfıra düşürerek en doğru bilgilerle çalışmalarını KOP projesinde de sürdürmüştür. KOP Bölgesi, coğrafi konumu itibariyle ülkemizin en az yağış alan bölgelerindendir. Araştırma Bölgesi olan Aksaray, Karaman, Konya ve Niğde illerinde proje kapsamında anketlerimiz gerçekleşmiştir.

Başta çiftçiler ve su kullanımında birinci derecede rol oynayan sektörler olmak üzere yaş, cinsiyet, sosyo-ekonomik olarak farklı kişilere anket çalışmamız uygulanmış ve sonucunda bilinçsiz sulama, eğitim eksikliği, su olmayan bölgelere yeterli su projelerinin oluşturulmaması ve su kanunun oluşturulmaması, modern sulama sistemlerine geçilmemesi ve yeterince desteklenmemesi, çiftçinin yeterli dikkati göstermemesi, su tüketiminde farkındalık yaratan çalışmaların yerel yönetimlerce geri planda bırakılması ön plana çıkan sorunlar olmuştur. Asarda firması olarak yalnızca araştırma noktasıyla sınırlı kalmayıp danışmanlık noktasında da projeye katkı sağlanmıştır. Asarda Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Öztürk proje sonunda bu çalışmayla ilgili analizini Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na sunmuştur.

Asarda Saha Anket Çalışması

Konya merkezde bulunan firmamız Türkiye genelinde farklı konularda araştırma faaliyetleri yürüterek birçok alanda sektörlere yön vermektedir.

Akademik çalışmalarda da akademisyenlerin yanında olan ve bilimsel çalışmalar veri sağlayan firmamız kullandığı son teknolojik sistemler ile verilerde hata payını minimum seviyelere indirmektedir.
Konya’da araştırma sektörünün kurucusu olan firmamız ülke genelinde de birçok yeniliğin ve yöntemin öncülüğünü yapmaktadır.


Saliha Yıldırım
Saliha Yıldırım, Sosyolog

-


Görüşleriniz bizim için değerli..